Představte si, že Vás někdo naučí jenom pravidla a nechá Vás hrát šachy s nejlepším strojem na světě. Za 4 hodiny se naučíte vše sami a stanete se neporazitelným! Že to nejde? Tak jde, google stvořil umělou inteligenci, které vysvětlil jenom pravidla hry šachy a ta umělá inteligence se sama zlepšovala až do úrovně, že nejlepší světový šachový program neměl šanci s ní hrát. To vše zabralo několik málo hodin. Tady nejde už jenom o šachy, ale možná o lidi a lidstvo, protože jestliže umělá inteligence jednou pochopí, že už člověka nepotřebuje, pak to bude zajímavé….
O některých umělých inteligencích zaměřených na šachy jsme již slyšeli a Google nás přibližně před rokem překvapil i umělou inteligencí schopnou porazit nejlepšího hráče ve hře go, která je výrazně náročnější než šachy. Do té doby probíhalo vše velmi intuitivně – umělá inteligence si ze své pozice naplánovala své tahy na několik kol dopředu a sledovala, co pro ni dopadne nejlépe. Umělá inteligence DeepMind, která byla použita právě na zápasy v go, však nemohla fungovat na podobném principu. Každý tah v go má totiž několikanásobně více možností než ten šachový a samotné tahy by mohly trvat i několik hodin.
Google tak vymyslel program, který se jednoduše vhodí do děje a neví, jak se co dělá, ale postupem času se učí z předchozích chyb nebo z toho, co dělá protihráč. Jen před několika hodinami ohromila svět informace o podobně fungující umělé inteligenci s názvem AlphaZero, kterou developeři naučili pravidla, ale žádné strategie. Prvních pár minut se jen snažila zjistit, co a jak funguje, ale v průběhu čtyř hodin byla schopna odehrát stovku solidních her proti programu s názvem Stockfish, což je nejinteligentnejší šachový program na světě. Zná všechny dosud vymyšlené a legitimní strategie a v podstatě dosud vládl šachovým programům.
Po stovce her se však AlphaZero stala neporazitelnou a každá hra končí její výhrou nebo remízou, kdy není možné udělat žádný vítězný tah. Jen za čtyři hodiny se tak umělá inteligence naučila, jak funguje jedna z nejtěžších her na světě a jak ji ovládnout a podle developerů není její uplatnění jen u stolních her, i když zatím nechtějí více prozrazovat. „Tento algoritmus by mohl řídit země, kontinenty, vesmíry!“ prozradili vzrušeně.
Ahoj všem,
asi půl roku zpátky jsem v Hydeparku viděl nějakého pofesora z cvut, který vykládal o té umělé inteligenci a říkal, že 5-10 let to uvidíme v plné kráse-:(
Z tohoto videa mám pocit,že profesor byl docela hodně velký pesimista-:(