Za tuto popularitu šachu v Rusku může ruská hloubavost. Šachy se tam hrají úplně všude. V Moskvě je 520 šachových kroužků, v Leningradě 450. Například leningradského turnaje se v roce 1937 zůčastnilo 20 000 osob a moskevského turnaje roku 1936 dokonce 100 000 diváků. Ve všech sálech a místnostech jsou umístěny obrovské šachovnice o rozměrech až 4 x 4 m na kterých jsou partie denonstovány a rozebírány. V době největších šachových turnajů přinášely ruské noviny a časopisy celostránkové ilustrované referáty z turnajů.
Při šachovém turnaji v Moskvě roku 1934 činila návštěvnost 2 000 diváků denně. Budova, kde se konal turnaj byla opatřena obrovskou neonovou reklamou vysokou 20 m se jmény obou mistrů. kvůli této reklamě bylo vstupné náležitě zvýšeno. Zájem diváků byl tak velký, že doško k demonstacím proti vysokému vstupnému a diváci, kteří se do sálu nedostali, vyslali deputaci k předsedovi šachového svazu.
Největší šachový génius předválečných dob byl Alexander Alexandrovič Aljechin narozen roku 1892 v Moskvě. Zemřel 24. března 1946 v Estoril v Portugalsku. Roku 1927 získal titul světového šampiona, který držel do své smrti.
Další velcí Ruští a Sovětští šachisté:
Semjon Zinovjevič Alapin, Michail Botvinnik, Alexandr Chalifman, Alexandr Griščuk, Dmitrij Jakovenko, Karl Friedrich Jänisch, Anatolij Karpov, Garri Kasparov, Alexandr Kazancev, Viktor Korčnoj, Alexandra Kostěňuková, Alexander Kotov, Vladimir Kramnik, Alexandr Morozevič, Alexandr Dmitrijevič Petrov, Vasilij Smyslov, Boris Spasskij, Pjotr Svidler, Simon Winawer, Michail Ivanovič Čigorin, Emanuel Stěpanovič.